Badanie nasienia- na czym polega i jak się do niego przygotować?

Zmniejszone parametry nasienia są częstą przyczyną niepłodności u par. Wiele z nich zgłasza się z tego powodu do specjalisty, gdyż przez długi czas starają się one bezskutecznie o potomka. Aby zdiagnozować bezpłodność u mężczyzny, wykonuje się badanie nasienia. Jest ono wykonywane w celu oceny jakości plemników, czyli ich liczebności i aktywności. Uzyskany wynik porównuje się z normami określonymi przez Światową Organizację Zdrowia.

Badanie nasienia w diagnostyce niepłodności

Badanie nasienia jest to najważniejszy test przeprowadzany u mężczyzn, którego zadaniem jest określenie czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości, związane z jakością, aktywnością czy liczbą plemników. Lekarz analizuje wszelkie parametry nasienia, od których właśnie zależy płodność mężczyzny. Podczas podstawowej analizy ocenianych jest parę wskaźników, jednak można zdecydować się na wykonanie rozszerzonego badania nasienia (spermiogram). Jego wyniki są dokładniejsze, jeśli chodzi o budowę plemników. W przypadku kiedy zostaną wykryte pewne odchylenia od norm, wówczas specjalista może poinformować pacjenta, iż to właśnie one są przyczyną niemożności zapłodnienia partnerki. Badanie nasienia mężczyzny poleca się wykonać, jeszcze przed badaniem jego partnerki. Co ważne, lekarz, aby postawić diagnozę, może również zlecić inne badania, takie jak:

  • test SCD
  • test HBA
  • biopsja jądra
  • badanie USG jąder oraz moszny
  • technika MSOME-6600

Jak wygląda badanie nasienia?

Przede wszystkim do badania potrzebne są odpowiednie warunki. Mężczyzna udaje się do zamkniętego pomieszczenia, w którym może oddać materiał do analizy. Materiał potrzebny do badania pobiera się przez wytrysk, do którego mężczyzna musi doprowadzić się poprzez masturbację. Nasienie potrzebne do badania pochodzi z pierwszego wytrysku. Sperma zostaje umieszczona w szklanym i jałowym pojemniczku. Niekiedy możliwe jest pobranie nasienia w domu poprzez masturbację albo w trakcie współżycia z partnerką. Używa się wówczas do tego specjalnej prezerwatywy. Uzyskany w ten sposób materiał musi zostać dostarczony do kliniki w ciągu godziny. Jeśli materiał zostanie pobrany do posiewu, wtedy można go dostarczyć w ciągu 2 godzin. Co ważne, spermy nigdy nie wolno przechowywać w lodówce.

W jaki sposób przygotować się do badania nasienia?

Aby możliwe było dokonanie analizy nasienia, wystarczy jedynie oddać jego próbkę. Badanie nie wymaga więc od pacjenta, jakiegoś specjalnego przygotowania. Spermatogeneza trwa ok. 75 dni, a co za tym idzie, zmiana stylu życia przed samym badaniem nie wpłynie w żaden sposób na uzyskany wynik. Jedynym zaleceniem jest to, aby na 3 dni przed oddaniem nasienia nie pić alkoholu i nie przyjmować substancji odurzających. Ponadto, należy zachować 3-5-dniową przerwę od współżycia z partnerką i masturbacji.

Dlaczego właściwie nie wolno uprawiać seksu przed oddaniem nasienia?

Abstynencja seksualna powinna trwać na 3-5 dni przed planowanym oddaniem nasienia do badania. Zbyt krótki okres abstynencji seksualnej spowoduje obniżenie się koncentracji plemników, co może zaburzyć wynik. Jednakże należy pamiętać, iż powstrzymywanie się od wytrysku dłużej aniżeli przez 5 dni, obniża żywotność plemników, a więc sperma traci na swojej jakości.

Kiedy warto udać się do specjalisty?

W przypadku, kiedy para stara się o dziecko przez rok i dalej kobieta nie zaszła w ciąże, wówczas warto udać się po pomoc do specjalisty. Na samym początku należy przeprowadzić badanie nasienia, przez które sprawdzi się jego właściwości oraz przeanalizuje stan plemników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *